Coraz częściej w różnych miejscach, takich, jak prasa, telewizja, czy Internet spotykamy się z hasłem “freelancer”. Co kryje się pod tym zagadkowym określeniem?
Freelancer, tłumacząc na język polski – wolny strzelec, to osoba pracująca bez etatu, realizująca projekty na zlecenie, najczęściej specjalizująca się w konkretnej dziedzinie.
Profesje, które są bardzo popularne wśród “wolnych strzelców” to: fotografia, dziennikarstwo, copywriting, tłumaczenie, programowanie, malarstwo, grafika komputerowa, doradztwo i wiele innych zawodów, które są zwykle związane z pracą twórczą.

Określenia “freelancer” nie używa się w stosunku do osób, które wykonują pracę fizyczną.

Do rozwoju freelancingu w dużej mierze przyczynił się wzrost popularności medium, jakim jest Internet. Usprawnia on cały proces związany z działalnością “wolnego strzelca”, ponieważ ułatwia znajdowanie zleceniodawców oraz przekazywanie przedmiotu zlecenia i komunikację między stronami transakcji.
Bycie “wolnym strzelcem” może być całkiem dobrym rozwiązaniem dla osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy, a mają już na siebie konkretny pomysł.